How about this as a starting point?
Code: Select all
A proposed Minnesota High School section alignment scheme
based on a 3-Tier system considering strength of program/ratings and Geo location.
D1 --> Top 48 teams 32.2%
D2 --> Middle 53 Teams 35.6%
D3 --> Bottom 48 Teams 32.2%
GEO Div-Sec Teams
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SE Minn D1-1 LakevilleSouth, LakevilleNorth, Farmington, Hastings, PriorLake, NewPrague
WS Metro D1-2 EdenPrairie, HolyFamily, Minnetonka, Wayzata, Chaska, Shakopee
SE Metro D1-3 St.ThomasAcademy, Eagan, Eastview, Rosemount, Burnsville, AppleValley
NE Metro D1-4 Cretin-DerhamHall, Hill-Murray, WhiteBearLake, Mahtomedi, Stillwater, GentryAcademy
NW Metro D1-5 Blaine, Andover, MapleGrove, ElkRiver, STMA, Centennial
SW Metro D1-6 Edina, Blake, BSM's, St.LouisPark, HolyAngels, Breck
NE Minn D1-7 DuluthEast, Hermantown, GrandRapids, Cloquet, St.CloudUnited, DuluthDenfeld
NW Minn D1-8 Moorhead, Roseau, Warroad, EastGrandForks, St.CloudCathedral, ThiefRiverFalls
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SE Minn D2-1 Northfield, Faribault, Owatonna, DodgeCounty, RochesterCentury, RochesterMayo
SC Minn D2-2 MankatoEast, MankatoWest, Hutchinson, LDC, RiverLakes, Sartell-St.Stephen
SE Metro D2-3 EastRidge, Woodbury, ParkofCottageGrove, Tartan, St.PaulJohnson, SouthSt.Paul, St.PaulAcademy
NE Metro D2-4 Totino-Grace, CoonRapids ForestLake, Roseville, MoundsView, Irondale
NW Metro D2-5 Anoka, ChamplinPark, Rogers, Orono, Delano, Buffalo, Monticello, Osseo
WS Metro D2-6 Minneapolis, Armstrong/Cooper, BloomingtonJefferson, BloomingtonKennedy, Hopkins, MoundWestonka
NE Minn D2-7 DuluthMarshall, Greenway, Eveleth-Gilbert, Virginia, IntrFalls, NorthernLakes
NW Minn D2-8 LittleFalls, Alexandria, Bemidji, Brainerd, FergusFalls, KittsonCentral, DetroitLakes
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SE Minn D3-1 Austin, LaCrescent, AlbertLea, Winona, RochesterLourdes, RochesterJohnMarshall
SW Minn D3-2 Luverne, Fairmont, RedwoodValley, Worthington, Windom, Marshall
SE Metro D3-3 St.PaulHighlandPark, MinnehahaAcademy, HenrySibley, SWC/Richfield, RedWing, Simley
EC Minn D3-4 Cambridge-Isanti, SpringLakePark, Mora/Milaca, ChisagoLakes, Princeton, NorthBranch
WC Minn D3-5 Becker/BigLake, Willmar, PrairieCentre, SaukRapids-Rice, Wadena-DeerCreek, St.Francis
SC Minn D3-6 NewUlm, Waseca, Waconia, MinnesotaRiver, ProvidenceAcademy, Chanhassen
NE Minn D3-7 Ely, MooseLakeArea, NorthShore, Proctor, Hibbing/Chisholm, PineCityArea
NW Minn D3-8 Crookston, ParkRapids, Bagley/Fosston, LakeoftheWoods, RedLakeFalls, Breckenridge/Wahpeton, Morris/Benson
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------